top of page

Receta Gatimi per fëmijë: Qull orizi (oriz i bardhë apo kafe), Mualebi.

  1. KOHA E PERGATITJES 10 MINUTA.

  2. Qull orizi (oriz i bardhë apo kafe), Mualebi

  3. 1 / 4 filxhan të mesëm ose të vogël me kokrra orizi.

  4. 1 filxhan plus 2 lugë të mesme të mbushura me ujë, Qumësht të gjirit, ose qumshte per femije sipas nevojës.

  5. Përgatitja:

  6. 1. Bluani orizin nga 30 sekonda gjer në 2 minuta ose derisa ti ngjajë miellit.2. Hidhni ujë në tigan. Shtojini orizin. Lëreni të vlojë, pastaj uleni temperaturën për t`u zier. Mbulojeni për 10 minuta.3. Hiqeni orizin e zier nga tigani dhe lëreni të ftohet.4. Shtoni qumështin e gjirit, ose qumshte per femije sipas nevojës. (mvarësisht cilin e përdorni për foshnjen tuaj), derisa të fitoni një masë homogjene që ju përshtatet.

12 views0 comments

Recent Posts

See All

Receta Gatimi per fëmijë:

KOHA E PERGATITJES 10 MINUTA. Deri ne 6 muaj bebes i mjafton vetëm qumshti i gjirit dhe duhet që foshnja të ushqehet vetem me qumësht gjiri ,në rast mungese me qumësht të pregaditur artificialisht. Ku

Receta Gatimi per fëmijë: Pure molle:

KOHA E PERGATITJES 10 MINUTA. Pure molle 1 apo 1/2 e një molle të vogël (ose të zier). Përgatitja: Pastrojeni mollën, qërrojeni, dhe prejeni në copëza.2. Hidhni në një enë 2-4 lugë me ujë, hidhni copë

Receta Gatimi per fëmijë:Pure dardhe.

KOHA E PERGATITJES 10 MINUTA. Pure dardhe Përbërësit: 1 dardhë e pjekur e vogël Përgatitja: 1. Merreni dardhën lajeni, hiqini lëvozhgën, prejeni dhe largoni bërthamën.2. Ziejeni në një tigan me një sa

Comentarios


bottom of page