top of page

Souffle me çokollatë (Chocolate Fondant Soufflé)

Updated: Jan 7, 2021

Souffle me çokollatë (Chocolate Fondant Soufflé)

Perbersit:

35 gr gjalpë

35 gr miell

145 ml qumësht

90 gr çokollatë e zezë

1 lugë gjelle sheqer

2 e kuqe e vezës

1 lugë çaji ekstrakt vanilje

4 të bardha të vezës.


Pergatitja:

Ndizni furrën në 190 °C. Lyeni me gjalpë një enë të vogël për souffle dhe rrethojeni me letër për pjekje.

Shkrini gjalpën në një tenxhere; shtoni miellini dhe gatuani për 1 minutë. Shtoni qumëshit dhe çokollatën deri sa të shkrihet, rreth 5 minuta. Lejoni masën të ftohet, pastaj shtoni sheqerin, të kuqet e vezës dhe ekstraktin e vaniljes.

Rrihni të bardhat e vezës deri sa të trashen; shtoni tek masa e çokollatës dhe përzini lehtazi që të masa të mos çfryhet. Hidhni tek ena e përgaditur.

Piqni në furrën e parangrohur deri sa të fryhet, rreth 35 minuta.


Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten

dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!
75 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page