top of page

Toksina e bardhë më e rrezikshme që e hani çdo ditë (nuk është as sheqer, as kripë)A e dini se çfarë

  1. A e dini se çfarë është E621 ose monosodium glutamate, MSG? A keni dëgjuar ndonjëherë për këtë substancë të rrezikshme? Ju do të befasoheni kur të mësoni se e konsumoni atë çdo ditë dhe është duke bërë kërdinë në trupin tuaj! Monosodium glutamate E621 është një suplement i zakonshëm që gjendet në të gjitha ushqimet e përpunuara. Nuk ka pothuajse asnjë kompani në botë që nuk e përdor këtë përforcues shijesh. Kjo është një nga substancat më të dëmshme që konsumojnë çdo ditë, edhe pa e kuptuar!

  2. Monosodium glutamate E621 është në formën e pluhurit të bardhë kristalor dhe është shumë i ngjashëm me kripën dhe sheqerin. Gjithashtu ajo mund të gjendet në formë të lëngshme. Ajo i jep shije mishit dhe supës dhe mund të shtohet në çdo ushqim për të përmirësuar shijen. Por Monosodium glutamate shkakton më shumë dëme se sa mendonit pasi stimulon qelizat e trurit në të njëjtën mënyrë si drogat, duke krijuar kështu një ndjenjë të varësisë. Është e lehtë të absorbohet në gjak dhe në tru duke shkaktuar një ndryshim në gjenet përgjegjëse për kuptimin e shijes.

  3. Ai është përdorur në shumë produkte të njohura ushqimore, duke përfshirë të gjitha salsiçet, hotdog-ët, patatet e skuqura, supat e përgatitura, ushqime të konservuara. Doza e lejuar ditore për të rriturit është 1.5 gram dhe për fëmijët më pak se një gjysmë gram. Një fakt që vlen të përmendet është se mbi 200 mijë ton përdoren çdo vit në botë nga ky suplement. Simptomat e zakonshme të mbidozës me E621 përfshijnë marramendje, migrenë, shqetësime të të parit, disekuilibër hormonale, vjellje, dobësi, dhimbje gjoksi dhe të tjera.

  4. Ajo është e njohur gjithashtu si sindromi i restorantit kinez. Ajo u zbulua për herë të parë në vitin 1907 në Japoni nga shkencëtari Ikeda Kikunae, që gjeti këtë substancë që përmirësonte shijen e ushqimit, sidomos shijen dhe aromën e ushqimit të konservuar, të ngrirë dhe të shpejtë. Edhe pse ajo përmirëson shijen dhe aroma e produkteve ushqimore, Monosodium glutamategjithashtu sjell efekte anësore të shumta. Kjo është arsyeja pse ajo i bën njerëzit e varur nga ushqimi i përpunuar si patate të skuqura, ëmbëlsirat, ushqimet e gatshme dhe më shumë.

  5. E621 është jashtëzakonisht i dobishëm për prodhuesit e ushqimit Për shkak se ajo vetëm zvogëlon koston e prodhimit, por edhe rrit shitjet e produkteve. Pra, herën tjetër që ju do të blini ushqim, kontrolloni përbërësit dhe shmangni produktet që përmbajnë E621.

4 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page