top of page

Bathë me mish në furrë:

Bathë me mish në furrë:

Perberesit:

1200gr bathë

500 gr.tul mish viçi

2-3 qep normale

1 kuti me salcë domatesh

2-3 lugë vaj ulliri

kripë dhe piper i zi

2-3 thelpinjë hudhra

pak rigon

disa gjethe borzilok


Pergatitja:

Prisni hollë qepën dhe hudhrat dhe vendosini të kavërdisen me vajin e ullirit, shtoni dhe mishin e prer në copëza të vogla dhe kavërdisni sëbashku. Shtoni krip,piper dhe rigon dhe vazhdoni kavërdisjen derisa qepa të jetë e butë, shtoni dhe salcën e domateve dhe lërini mbi zjarr akoma dhe pak që shija e domatet të zbutet.Ndërkohë qëroni bathët dhe shtojini te gjella së bashku me borzilokun e grirë. Shtoni ujë derisa gjella të mbulohet dhe gjithë masën trasferojeni në një tavë të thellë (prej balte). Vendoseni në furrën e nxehur më parë në 160°C për rreth 50-80 minuta derisa gjella të trashet dhe të bëhet e shijshme.Mund ta sherbeni me borzilok sipër dhe copa buke të thekur.

3 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page