top of page

JA DISA RECETA PER FEMIJE MBI 1 VJEC .

KOHA E PERGATITJES 10 MINUTA.

JA DISA RECETA PER FEMIJE MBI NJE VJEC .

Supë perimesh për fëmijë Për fëmijë mbi 8-muajsh, të cilët kanë filluar të hanë pure perimesh

Perbersit: 2 patate të vogla 2 karrota të vogla 3-4 lloje perimesh të stinës 2 lugë kafeje vaj ulliri 1 lugë kafeje lëng limoni 2 lugë gjelle miell orizi

Përgatitja: Pastrojini dhe lajini mirë patatet, karotat dhe perimet e tjera. Zieni 4 gota ujë dhe, sapo të fillojë të marrë valë, shtoni të gjitha perimet. Lërini të ziejnë mirë për 40 minuta. Pasi perimet të kenë zier, kalojini në blender derisa të bëhen pure. Hidheni këtë pure në pjatë dhe shtoni pak lëng limoni (në vend të lëngut të limonit mund të shtoni dy lugë gjelle lëng domatesh, pa farëza dhe lëkurë) e vaj ulliri. Lëreni supën të ftohet pak, shtoni miellin e orizit, përziejeni dhe ushqeni me të fëmijën.2..Supë me oriz- Oriz 2 luge gjelle - gjalpe 1 luge kafeje - qumesht 3/4 gote uji - uje 1 gote - pak leng kripe e sheqeri Orizi i pastruar lahet me uje te ftohte dhe zihet ne zjarr te ngadalte, derisa te tretet kokrra e orizit. Orizi i zier kalohet ne site, duke hedhur pak qumesht te vaket qe te dale nga sita. Hidhet pjesa tjeter e qumeshtit dhe perzihet qe te mos krijohen kokrriza. Zihet 5 minuta, i hidhet leng kripe ose sheqeri si dhe gjalpi. Ushqimit te pergatitur mund t'i hidhet dhe pak pure molle.3..Paluze me fruta te ndryshme

Perbersit: Per 3/4 gote uje hidhen 2 luge kafeje niseshte.

Pergatitja: Frutat qerohen e u shtrydhet lengu. Levoret i ziejme, kullohen, hidhet sheqeri e si te marre vale shtohet niseshteja e holluar me pak uje. Valohet sa te nxjerre flluskat a para, hiqet nga zjarri dhe i hidhet lengu i frutave: vishnje, qershi, molle etj.4..Supe me miell e veze

Perbersit:

Leng mishi 1 gote uje Miell 1 luge gjelle Gjalpe 2 luge kafeje Veze 1/2 e kokrres

Pergatitja: Skuqet mielli me gjalpe pa marre ngjyre, shuhet me leng mishi dhe perzihet qe te mos krijohen kokrriza. Zien ne zjarr te ngadalte, shtohet kripe, hiqet nga zjalli dhe fothet pak. Pastaj hidhen vezet e perziera me qumesht te nxehte. Supes i hidhet gjalpe i fresket. Kur vihet ne pjate mund te hidhen disa copa buke te thata e te grira.5..Supe me miell e veze

Perbersit: Leng mishi 1 gote uje Miell 1 luge gjelle Gjalpe 2 luge kafeje Veze 1/2 e kokrres

Pergatitja: Skuqet mielli me gjalpe pa marre ngjyre, shuhet me leng mishi dhe perzihet qe te mos krijohen kokrriza. Zien ne zjarr te ngadalte, shtohet kripe, hiqet nga zjalli dhe fothet pak. Pastaj hidhen vezet e perziera me qumesht te nxehte. Supes i hidhet gjalpe i fresket. Kur vihet ne pjate mund te hidhen disa copa buke te thata e te grira.

317 views0 comments

Recent Posts

See All

Regresioni në moshën 18 muajsh.

Regresioni i gjumit te fëmijët Regresioni i gjumit te fëmijët e vegjël eshte normal. Këta njerëz të vegjël që janë aq të paqëndrueshëm nën moshën 3 vjeçare dhe kanë fjalën e tyre të preferuar “JO” jan

Comments


bottom of page