top of page

Koçkulla.

Updated: Nov 29, 2020

Koçkulla.

Keto jane Koçkulla. .. (Fava),, (Split peas) ,,, (Piselli spezzati),, GR. EN..IT..

Perberesit:

1-Nje kokerr qepe mesatare

2-Nje gjethe dafine

3-150 gr kockulla

4-Nje karrote mesatare

5-200ml leng pule dhe 200 ml leng perimesh

6-Djathe i bardhe sipas deshires

7-40ml vaj ulliri

8-kripe

9-piper


Pergatitja:

Qepen e prere holle bashke me karroten e prere ne kubik te vegjel e hedhim ne nje tigan te thelle duke i hedhur siper vajin e ullirit.I japim nje skuqje te lehte dhe me pas shtojme kockullat. I trazojme te gjithe perberesit dhe fillojme gradualisht te shtojme lengun e pules dhe te perimeve duke vazhduar tere kohen trazimin.Me pas mbyllim tiganin me kapak dhe presim derisa lengu i pules dhe i perimeve te avulloje plotesisht.Ne fund hedhim kripen dhe piperin sipas deshires. (te gjith perberesit i hedhim ne mikser qe te behet pureja) Pjaten e servirim duke e zbukuruar me djathe te bardhe koper dhe domatini. Shenime: Behen qofte, byrek, dhe pure si eshte me lart.


 59 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page