top of page

Oktapod me oriz.

Oktapod me oriz.

Përbërësit.

1 kg oktapod

2 qepë e grirë

3-4 domate ose 1 kuti me domate (konservë)

1 filxhan vaj ulliri

200-300gr oriz kokërr gjatë

3 lugë gjalpë

piper, arrëmyshk, rigon


Përgatitja:

Oktapodin e lajmë dhe e presim në copa mesatare. E vendosim në tigan me vaj ulliri dhe i shtojmë qepët që i kemi grirë hollë, shtojmë pak ujë. E ziejmë ngadalë për 10-20 minuta, duke i shtuar, piperin, rigonin, arrëmyshkun dhe lëngun e domates.

Në një tenxhere hedhim ujë dhe i lëmë derisa të vlojë. Orizi e shtojmë në tenxhere dhe e lëmë të ziejë. Më pas i shtojmë gjalpin.


E shërbejmë në pjata duke vendosur oktapod me salcë mbi orizin.

50 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page