top of page

Patate të mbushura me proshutë.

Patate të mbushura me proshutë.

Koha e pergatitjes: 15 Minuta.

Perberesit: Per 4 -5 persona.

4-5 patate,

170 gr proshutë të tymosur,

70 gr kërpudha,

3-4 tranguj turshi,

120 gr djath kackavall,

2 lugë majdanoz të grirë,

4 lugë gjalpë.


Pergatitja.

Pataten e paqëruar ziejeni në ujë me kripë. Pastaj qërojeni e në njërën anë gërryejeni duke formuar një gropë.


Në këto gropëza vendosni nga një lugë gjalpë. Proshutën, trangujt e kërpudhat grijini imët, përziejini e me to mbushini patatet e gërryera.


Sipër hidhjuni djath kaçkavall të grirë në rende dhe piqini në furrën e parangrohur në 200 gradë derisa të marrin një ngjyrë të art.


Ju bëftë mirë!

23 views0 comments

Recent Posts

See All

ความคิดเห็น


bottom of page