top of page

Pilaf me rukola dhe karkaleca.

Pergatitja: 20 minuta.

Pilaf me rukola dhe karkaleca.

Përbërësit:

120 g oriz;

90 g karkaleca të qëruar;

një tufë rukola;

¼ e qepës;

2 thelpi hudhre;

piper djegës;

vaj;

kripë;

½ gote verë e bardhë

Përgatitja:

Grini qepën dhe hudhrën, kaurdisini në tigan me pak vaj. Shtoni specin djegës dhe karkalecat. Kaurdisini për disa minuta, kriposini dhe spërkatini me verë të bardhë. Zieni orizin; nga mesi i zierjes, kullojeni dhe shtojani karkalecëve. Përfundojeni gatimin, duke i përzier ngadalë, duke shtuar edhe ujë të nxehtë, nëse është e nevojshme. Ne fund shtoni rukolën.

Keshille.

Ndonjehere kemi deshire per gatime te thjeshta e delikate si ky pilaf me rukola dhe karkaleca.

I thjeshte per t’u pergatitur, pilafi me rukola dhe karkaleca mund te jete nje ide e shpejte per te bere figure te mire nese ju vijne miq per darke. Preferoni karkaleca te fresket, por mund te perdorni edhe karkalecat e ngrire. Nderkohe qe rukola do t’i jape arome dhe shije te vecante pjates.

1 view0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page