top of page

Rizoto me karkaleca dhe qumesht kokosi.

Rizoto me karkaleca dhe qumesht kokosi.

Përbërësit :


300 gr oriz

1 qepë e vogël e grirë holle

lëng perimesh

350 gr karkaleca të freskët, të pastruar

180 ml qumësht kokosi

1 kokerr lime

vaj ulliri kripë e piper


Përgatitja:

Në një tenxhere hedhim vajin e ullirin dhe me pas qepen.Pas dy min shtojme orizin, të cilin e skuqim për disa minuta. Shtojmë një garuzhde lëng të valuar dhe kur ky të jetë duke shteruar, shtojmë lëng tjetër. Kur duhen edhe 5 minuta që orizi të ziejë, shtojmë karkalecat e pastruar, qumështin e kokosit dhe përfundojmë kështu zierjen orizit. Shtojmë lëkurën e lime, të grirë imët me rende dhe e përziejmë me lugë druri.

Munde ta shërbejmë me copa lime, lëkurë lime të grirë freskët.

18 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page