top of page

Rizoto me luleshtylle dhe karkaleca:

Përbërësit: 550 gr oriz (glasse) 250 gr luleshtrydhe

350 gr karkaleca 1 gotë verë e bardhë 60-70 ml konjak 270ml pana 2300gr gjalpë 170 gr djathë Parmigiano Reggiano 1 kokerr te vogel qepë kripë,piper 1e gjysem litra lëng perimesh ose ujë


Përgatitja: Në një tigan të thellë hedhim gjalpin dhe qepën e grirë hollë. Pasi zverdhet pak, shtojmë karkalecat dhe luleshtrydhet. I kalojmë për disa minuta në zjarr të fortë dhe i shuajmë me konjak. Shtojmë orizin dhe e skuqim për pak minuta, e shuajmë me verë të bardhë dhe kur vera të avullojë, shtojmë lëngun e perimeve ose ujin, kripën e piperin sipas deshires. E lëmë të ziejë duke e përzierë herë pas here derisa të thithë ujin, por jo plotësisht. Shtojmë panën dhe djathin Parmigiano, i përziejmë për 2-3 minuta derisa të krijohet një masë homogjene dhe kremoze. E gati per tu servirur,mund ta zbukurojme pjaten me luleshtylle sipas fantazise tuaj.

5 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page