top of page

Rizoto me luleshtylle dhe karkaleca:

Rizoto me luleshtylle dhe karkaleca:

Përbërësit:

550 gr oriz (glasse)

200 gr luleshtrydhe

350 gr karkaleca

1 gotë verë e bardhë

60-70 ml konjak

270ml pana

2300gr gjalpë

170 gr djathë Parmigiano Reggiano

1 kokerr te vogel qepë

kripë,piper

1e gjysem litra lëng perimesh ose ujë


Përgatitja:

Në një tigan të thellë hedhim gjalpin dhe qepën e grirë hollë. Pasi zverdhet pak, shtojmë karkalecat dhe luleshtrydhet. I kalojmë për disa minuta në zjarr të fortë dhe i shuajmë me konjak. Shtojmë orizin dhe e skuqim për pak minuta, e shuajmë me verë të bardhë dhe kur vera të avullojë, shtojmë lëngun e perimeve ose ujin, kripën e piperin sipas deshires. E lëmë të ziejë duke e përzierë herë pas here derisa të thithë ujin, por jo plotësisht. Shtojmë panën dhe djathin Parmigiano, i përziejmë për 2-3 minuta derisa të krijohet një masë homogjene dhe kremoze.

E gati per tu servirur,mund ta zbukurojme pjaten me luleshtylle sipas fantazise tuaj.17 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page