top of page

Sallate me oriz:

Updated: Jul 18, 2021

Sallate me oriz:


Përbërësit:

130gr oriz,

4-5 domate,

300gr bizele,

5-6luge supe vaj ulliri

1luge supe mustarde,

2luge majdanoz

karkaleca deti te qeruar,

ullinj te zinj,

2spec,

3veze,

70g rrush i thate,

uthull sipas deshires

kripe piper


Pergatitja:

Orizi hidhet ne nje tenxhere me uje me kripe qe valon dhe lihet te zieje per 15-20min sipas llojitte orizit.Pas zierjes,shperlahet me uje te ftohte dhe kullohet.

Zihen vezet fort dhe qerohen.

Qerohet speci dhe pritet ne feta te holla per se gjeri.

Priten domatet me katersh.

Ne nje sallatiere te madhe pergatitet salcaerzihen uthulla me kripen dhe piperin derisa te tretet kripa.Shtohet mustarda dhe rrihen bashke me to,pastaj edhe vaji dhe vazhdohet derisa salca te behet kremoze.

Mbi salce hidhen me radhe rizi,karkalecat,rrushi i thate,speci,bizelet e kulluara,dhe te gjitha keto perzihen mire.

Siper sallates vendosen vezet e prera me katersh,domatet,ullinjte dhe majdanozi.


30 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page