top of page

Supë me hudhra dhe perime.

Supë me hudhra dhe perime.


PËRBËRËSIT:

1 kokërr hudhër (10 thelpinj ose dhe më shumë sipas dëshirës)

1 qepë mesatarenjë kërcell selino

1 patate e madhe ose dy mesatare

1 finok i madh

3 filxhanë çaji me lëng mishi pule

1 filxhan çaji qumësht

2lugë vaj ulliri

1 lugë gjalpë

majdanoz

copëza buke të thekur

kripë, piper i zi

2 luge salce kosi


PËRGATITJA:

Pastrojmë dhe presim në copa gjithë perimet (përfshirë qepën dhe hudhrat) dhe i vendosim të ziejnë me lëngun e mishit. Shtojmë dhe qumështin, vajin, gjalpin. E ziejmë supën rreth 20 minuta, sa të zbuten perimet. E bëjmë supën pure. E provojmë dhe e rregullojmë shijen me kripë. Nëse preferojmë, në fund mund të shtojmë dhe 2-3 luge salce kosi. E shërbejmë supën me copa buke të thekur, majdanoz dhe piper të zi të sapo bluar.


344 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page