top of page

Supë me karrotë dhe portokalle.

Updated: Jan 31, 2021

Supë me karrotë dhe portokalle.

Përbërësit:

720 gr karrota të qëruara dhe të prera në feta të holla

130 ml lëng i freskët portokalli

1-2 qepë e madhe e prerë në feta të holla

2 thelpi hudhër e grirë

1 lt lëng i lehtë perimesh (në vend të tij mund të ëprdorim ujë por

rezultati s’do të jetë i njëjtë)

2 lugë gjelle nenexhik i grirë

50 gr gjalpë

50 ml krem qumështi (nëse dëshirojmë)

kripë, piper.


Pergatitja.

Për të gatuar supë me karrotë dhe portokalle veprojmë në këtë mënyrë: Zbusim qepët bashkë me karrotat dhe hudhrën në gjalpë në një tenxhere me kapak për rreth 12 minuta duke i përzierë herë pas here dhe pa i lënë të marrin ngjyrë. Shtojmë lëngun e perimeve dhe pak kripë. E gatuajmë në zjarr të ulët për rreth 20 minuta. E heqim nga zjarri dhe e lëmë të rrijë për disa minuta. E kalojmë supën në blender dhe pastaj në sitë të hollë. Shtojmë lëngun e portokallit bashkë me nenexhikun dhe e nxehim supën përsëri.

Rregullojmë shijen për kripë po të jetë nevoja dhe e shërbejmë supën të spërkatur me krem qumështi dhe piper të bluar në moment.

Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten

dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!
67 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page