top of page

Supë me polentë.

Supë me polentë.

Koha e pergatitjes: 15 Minuta.

Perberesit: Per 4 -5 persona.

5-6 lugë gjelle gjalpë

3-4 lugë gjelle të mbushura plot polenta

1 l bulljon perimesh,

kripë dhe piper i zi.


Pergatitja.

Gjalpën ngroheni, shtoni polentën e skuqeni për 1-2 minuta në zjarr të ngadalshëm, duke e përzier vazhdimisht që të mos digjet.

Kur të fillojë të ndryshojë ngjyrë shtojani bulljon perimesh, dhe ziejeni për 10 minuta.

Ndërsa para servimit spërkateni me majdanoz.

Gjalpën mund ta zëvendësoni edhe me vaj, por gjella merr një shije më të posaçme falë gatimit të saj me gjalpë.

Ju bëftë mirë!

13 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comentarios


bottom of page