top of page

Xhenxhefilli:

Xhenxhefilli: Perdoret dhe ne gatime te ndryshme, te grire ne rende si gjithmon, ne marinime per peshk,per pule, per mishra te ndrushme, dhe ne sallatra, dhe ne supra te ndryshme, i jep shume shije te jasht zakonshme, provoheni dhe me thuani!! 🙂 🙂 🙂


Xhenxhefili – Ushqim dhe ilaç :

Terapia me xhenxhefil (anglisht – ginger) rekomandohet si njĂ« nga trajtimet mĂ« efikase nĂ« muajt e ftohtĂ«, me çka do t’ia ktheni organizmit energjinĂ«, tĂ« ngrohni trupin dhe forconi qĂ«ndrueshmĂ«rinĂ« e tij.


ЁshtĂ« shumĂ« e thjeshtĂ« pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« çaj xhenxhefili nĂ« shtĂ«pi (ose e njohur ndĂ«rkombĂ«tarisht si ginger). Kjo sjell njĂ« numĂ«r tĂ« madh pĂ«rfitimesh shĂ«ndetĂ«sore. I fortĂ« nĂ« shije dhe nĂ« aromĂ«, njĂ« filxhan i freskĂ«t çaji xhenxhefili ka vlera ushqyese dhe medicinale mĂ« tĂ« shumta, nĂ« krahasim me format e tjera, tĂ« tilla si kapsula apo filtera. Xhenxhefili lulĂ«zon nĂ« klimat e ngrohta dhe kultivohet nĂ« tĂ« gjithĂ« botĂ«n pĂ«r dy qĂ«llime, medicinale dhe kulinare (tĂ« kuzhinĂ«s). I karakterizuar si njĂ« ilaç “ngrohĂ«s”, çaji i xhenxhefilit trajton sĂ«mundje tĂ« tilla si:


-Dhimbje koke

-Ftohjet dhe gripin

-Infeksionet respiratore

-Dhimbjet e muskujve

-Artritin

-Menstruacionet e dhimbshme

-Ul temperaturën

-Ul rrezikun e sulmit në zemër dhe infarktit

-Lehtëson simptomat e të përzierave nga kimioterapia, infeksioni dhe pas-ndërhyrjes kirurgjikale

-Lehtëson dhimbjen e barkut

-Trajton infeksionet gastrointestinale


Efektet anësore


Efekte anësore janë tepër të rralla dhe përfshijnë intolerancën në stomak. Gratë që janë shtatëzënë dhe personat që marrin medikamente anti-lëndë mpikëse duhet të konsultohen me një mjek të kualifikuar, para se të fillojnë një regjim të përditshëm të xhenxhefilit.


Xhenxhefili, bima qepujkĂ« me prejardhje nga Kina, Ă«shtĂ« njĂ« nga ushqimet mĂ« tĂ« kĂ«rkuara nĂ« kuzhinat aziatike. Me shije tĂ« fortĂ« dhe aromĂ« specifike qĂ« nga lashtĂ«sia, pĂ«rveç nĂ« gastronomi pĂ«rdoret edhe pĂ«r qĂ«llime shĂ«ruese, sepse ka veçori tĂ« dĂ«shmuara kundĂ«r inflamacioneve. Kompresat nga xhenxhefili relaksojnĂ« muskujt, nxehtĂ«sia e kompresĂ«s nxit qarkullimin e gjakut, lehtĂ«son dhimbjet nĂ« shpinĂ«, reumatizmin, artritin dhe forcon imunitetin. PikĂ«risht pĂ«r kĂ«tĂ« arsye rekomandohet terapia me xhenxhefil si njĂ« nga tretmanĂ«t mĂ« efikas nĂ« muajt e ftohtĂ« me çka do t’ia ktheni energjinĂ« organizmit, nxehni trupin dhe forconi qĂ«ndrueshmĂ«rinĂ« e tij.


Ndikimi çudibërës


Xhenxhefilin e quajnë bimë çudibërëse për shkak të shumë efekteve të tij çudibërëse. Tradicionalisht përdoret për të qetësuar inflamacionet dhe irritimet e rrugëve të frymëmarrjes, për shërimin e anginave dhe pezmatimin e hundës, veshit, por ka efekt edhe në organet e tretjes. E konsiderojnë ilaç për tërë sistemin tretës, mbron mukozën dhe parandalon krijimin e të thatit dhe ngërçeve në stomak.


ËshtĂ« i shkĂ«lqyeshĂ«m tek largimi i problemeve tĂ« fryrjes sĂ« barkut dhe kundĂ«r tĂ« pĂ«rzierave. LehtĂ«son kokĂ«dhembjen, pĂ«rmirĂ«son qarkullimin, nxit djersitjen e madhe, parandalon koagulimin e gjakut, ul kolesterolin dhe tensionin e gjakut. Ka edhe ndikim antioksidativ, me çka ngadalĂ«sohet procesi i plakjes.


E pastron organizimin nga toksinat. Shpejton shërimin e indit të dëmtuar pas gjendjeve të ndryshme inflamatore. Për përgatitjet nga xhenxhefili përdoret qeporja e bimës e cila përmban materiet aktive, falë të cilave xhenxhefili edhe ka efekt kundër-inflamator dhe shërues në shëndetin e njerëzve.


Terapia me xhenxhefil kthen energjinë


Terapia me xhenxhefil është e shkëlqyeshme për përgatitjen e organizmit për ditët më të ftohta. Kompresat e ngrohta shtrihen në trup me një masazh të lehtë, me çka arrihet efekti rivitalizues, forcohet qarkullimi, nxitet sistemi i imunitetit dhe trupi liron materiet dhe toksinat e dëmshme. Xhenxhefili i freskët kthen vitalitetin dhe energjinë. Meqenëse nxehtësia e tij depërton thellë në ind, ndikon dobishëm edhe në organet vitale siç janë veshkat, mushkëritë dhe mëlçia. Kompresat veçanërisht janë të dobishme tek shpina e shtangur, muskujt që dhembin dhe të gjitha sëmundjet kronike.


Ushqim aromatik


Tek popujt e Lindjes që nga lashtësia njihet për efektet e veta shëruese, xhenxhefili është delikatesë e vërtetë kur janë në pyetje veçoritë e tij kulinare. Njihet me shijen e vet pikante, orientale dhe pak djegëse. Ajo aromë në veçanti vjen në shprehje gjatë përgatitjes së ushqimeve të kuzhinës aziatike të cilat praktikojnë zierjen në wok, enë me fund të rrumbullakët.


Në treg xhenxhefili mund të gjendet si rrënjë e freskët, ose si shtesë e thatë dhe bluar për gjella. Sa i përket vlerës ushqyese, nga mineralet në sasi më të madhe përmban kaliumin, bakrin, magnezin dhe manganin. Prej vitaminave përmban grupet e vitaminave C dhe B. Pluhuri i tharë i xhenxhefilit ka shije të mprehtë, dhe është përbërës i shumë përzierjeve curry. Xhenxhefili i freskët mund të përdoret si ushqim për shumë gjelle nga mishi, pula, peshku, supa dhe komposto. Xhenxhefili mund të përdoret në kombinim edhe me ushqimet ëmbla.


Nga xhenxhefili i grirë në rende përgatitet çaji i cili e ngrohë tërë trupin, dhe po ashtu shtohet edhe në gjella të ëmbla ose brumin për ëmbëlsira. Në disa vende nga ai e përpunojnë pastën me xhenxhefil, e ashtuquajtur buka e xhenxhefilit, ndërsa anglezët e preferojnë pijen e xhenxhefilit, të ashtuquajturën ginger beer. Interesante është që gjatë kohës së ndalimit të alkoolit në SHBA janë pirë lloje të ndryshme të pijeve të xhenxhefilit siç janë Gingerale ose Gingerbeer të cilat nuk është dashur të përmbajnë më shumë se 0,5 për qind alkool.


Pija e xhenxhefilit është joalkoolike, ndërsa përmban rrënjën e xhenxhefilit, limon, ujë, sheqer dhe limon të athët. Përdorimin më të gjerë e ka në bërjen e koktejeve. Dallohet ginge beer e cila mund të ketë shtesë të alkoolit, dhe gingerale që është më e ëmbël dhe ka shije më pak intensive të xhenxhefilit.
249 views0 comments

Comments


bottom of page