top of page

Bollgur me pulë.

Bollgur me pulë.

Koha e pergatitjes: 15 Minuta.

Perberesit: Per 4 -5 persona.

600 ml ujë

250 gr mish pule

1 gotë bollgur

1-2qepë

1-2 karrota

2 spec

3 lugë majdanoz të grirë,

½ gotë vaj ulliri,

krip, piper, sipas deshires.Pergatitja.

Perimet pritini në kube të vogla dhe fërgojini në vaj.


Shtoni edhe mishin e copëtuar të pulës dhe fërgojini edhe 10 minuta të tjerë.


Më pas shtoni edhe bollgurin, përziejeni dhe fërgojini të gjitha bashkë për pak minuta.

Shtoni majdanozin e grirë. Përzieni dhe kontrolloni shijen dhe shtoni sipas nevojës pak erëza.

Në fund shtoni ujin dhe gjellën ziejeni derisa të shterrojë të gjithë lëngun.

Ju bëftë mirë!

35 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page