top of page

Briam ne furre me feta:

Briam ne furre me feta:


Perbersit: Per 7-8 persona:

400 gr patillxhan

300 gr kunguje

300 gr patate

250 gr qep

350 gr domate

350 gr specka 3 colore

2-3 thelpinje udhera

1/3 majdanoz (ose gjysem tufe)

1/2 filxhan caje vaj ulliri

2 luge kafe sheqer

krip, piper sipas deshires

Sipas deshires, bouillon te ndryshme ose prej perimesh,ose prej pule, (ose te gateshme)


Pergatitja:

Ne nje ene te thelle lajm te gjitha perimet me uje te bollshem.

I presim te gjitha perimet ne kubik dhe i vendosim ne nje tave i perzjejme

te gjitha bashke, hedhim kripen, piperin, vaj ulliri, sheqerin, majdanozin e grire dhe legun e ndryshem qe keni

pergatitur. Gradojme furrin ne 180 grad, mbulojm tepsin me nje leter alumini dhe pjekim per 30 minuta.

Heqim letren e aluminit dhe vazhdojme e pjekim per 30 minuta te tjera.

E servirim me djathe te bardhe, (Feta)

Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!53 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comentarios


bottom of page