top of page

Brownies.

Updated: Jan 7, 2021

Brownies:

Përbërësit.


250 g çokollatë e zezë.

210 g gjalpë

1 lugë gjelle vanilje e lëngshme

1/2 lugë çaji kafe pluhur

5 vezë

210 g sheqer

100 g miell

1/2 lugë çaji sodë buke

1/2 luge çaji kripë


Perbersit per Shllakun:

320g krem qumshti (pana)

40g sheqer plur

5g vanilje


Pergatitja:

Marim nje tas te thell, e mir eshte te jet pak i ngrire, pra ta kemi vendosur

30 minuta ne ngrirje sepse na ndimon te behet me shpjete shllaku,

vendosim kremin e qumshtit ose panen ne tas dhe e rrajme sa te

behet omogjene mbas hedhim sheqerin plur dhe vaniljen,

e lejme per disa ore ne frigorifer te mbuluar,


Përgatitja:


Shkrini gjalpin, çokollatën, vaniljen dhe kafen së bashku. Rrihni vezët me sheqerin. Shtoni çokollatën e shkrirë. Shtoi në fund miellin me pak kripë dhe sodë. Piqet ne 190C për 10 minuta. Dekorimi behet sipas deshires:

Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten

dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!
31 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page