top of page

Qofte me mishe pule:

Updated: Jan 20, 2021

Qofte me mishe pule:

Përbërësit: Per 5-6 persona:

1kg mish te grire Pule

1 qepe te grire ne rende

1 karot te grire ne rende

1 specke te grire cdo lloj ngjyre qe ju ndodhet

2 veze

3 luge supe vaj ulliri

1/2 luge kafe me kripe

piper te zi, sipas deshires

1 luge supe mustarde

200gr buke te njomur ne uje

2-3 luge supe majdanoz te grire

2 luge supe kopre te grire

1 luge kafe me rigon

1 luge kafe me curry


Përgatitja:

Ne nje ene plastike bashkojme te gjithe perberesit duke i perzier mire me dore per 8-10 minuta qe te kemi nje mase homogjene. Vendosim brumin e qofteve per 2-3 ore ne frigorifer para pregatitjes. Formojmë qoftet sipas madhesise qe duam i vendosim ne nje tepsi te lyer pak me vaj dhe i pjekim ne furre ne teperature 170 - 180 grad, varen nga furri qe keni per 25-35 minuta gjithmon duke i kontrolluar pa hapur furrin, sa te marin ngjyren e floririt. ose ne zgar i pjekim eshte me e shihshme, per moua.

Zakonisht qoftet serviren te ngrohta me pure, pilaf, ose patate te skuqura, ose me patate ne furre, e tjera.

Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!
73 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comentarios


bottom of page