top of page

Byrek me Spinaq:

Updated: Feb 13, 2021

Përbërësit:

3 gota e gjysem miell

350 gr uje

1/5 kg spinaq

300 gr qep te njoma

100 gr majdanos

3 kokerr veze

250 gr djath te bardhe

2 filxhan caji vaj ulliri

krip dhe piper sipas deshires


Pergatitja;

Ne nje ene hidhet miell, në mes hapet gropë ku hidhet ujë me pak kripë. (Zakonisht per 1 kg miell merret 550-600 gram ujë, megjthëse kjo varet nga lagështia e miellit.)e perziejme derisa te formohet nje mase homogjene dhe brumi mos te jet shume i forte e leme per gjysem ore ose nje ore te mbuluar me nje pecet te lagur dhe pastaj e marim dhe e ndajme ne copa te vogla(kuleçë). Dhe marim cdo kulac dhe fillojme te hapim petat nje nga nje duke i sperkatur me niseshte qe ta kemi me te lehte per te hapur ose mund te hapni cdo kulac ne peta te vogla dhe te vendosi 3-5 cope siper njera tjetres dhe ti hapni si petat e zakonshme.

Spinaqi për mbushje pastrohet, lahet dhe përvëlohet për 2-3 minuta në ujë të vluar e kripë, kullohet duke e shtrydhur, pritet dhe përzihet me djathë të thërmuar e vezë, shtohet qepa qe me pare e kemi skuqur lehte,majdanosin, kripë, piper dhe shtrohet në petë. Në tepsi të lyer me yndyrë shtrohet gjysma tjetër e petëve, duke i spërkatur secilën me yndyrë, mbi to shtohet mbushja e përgatitur dhe mbulohet me pjesën tjetër të petëve të spërkatura me yndyrë. Anët mbështillen nga brenda. Byreku spërkatet me yndyrë dhe piqet. pjekja këshillohet të bëhet në një temperaturë mesatare 180-200 grade, jo tepër të lartë.

Mund ta servirni me nje gote dhall ose me kos ose me salc kosi.


Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten

dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!
100 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page