top of page

Chevre Salat:

Chevre Salat: Djathe i bardh dhie. Koha e pergatitjes:10 Minuta.

Perberesit: Per 4-5persona. 300-400gr Chevre djathe, Djathe i bardh dhie,

300-400gr sallat jeshile te tipit qe deshironi ose dhe sallate mikse, 2-3 dardhe 10-12 domate qershi, te prera ne gjysem, cherry tomatini, 100-120gr lajthi ose arra te qeruara 2-3 luge krem aceto balsamik 8-10 luleshtrydhe.

Perbersit per salcën. 5-6 lugë. vaj ullir,i 3-4 lugë. Mjaltë, 1-2 lugë. Dijon mustard, 2-3 lugë. Uthull molle të bardhë ose verë, krip, piper, sipas deshires.


Pergatitja.

Lani sallatën dhe thajeni prisni dhe djathin ne feta dhe vendoseni ne furren e nxehur per 6-7 minuta

Pergatisni salcen duke bashkuarë te gjitha perbersit e salces, perzieni mire derisa te krijoni nje tip emulsioni dhe te gjithë perbersit te trasformohen në një salsë.


Kompozoni sallaten duke i shtuare domatet e prera ne mes,marinojeni me salsen e perftuarë dhe vendosni sipër djathin e dhisë te pjekur ne furre, dekoroheni sipas deshires tuaj.


Shenim.

E lashe me emrin e saj origjinale sepse keshtu njihet ne gjithe boten kjo sallate franceze.Teper e thjeshte per tu pergatitur dhe produkti kryesore eshte djathi i dhisë i cili sherbehet i nxehte ne sallate.Ne rajone te ndryshem te francës sherbehet me produkte te ndryshme dhe salsa qe e marinone sallaten ndryshon nga vendi ne vende.Unë sot po ju sjell versionin tim.

Shpresoj tju pelqejë.

Ju bëftë mirë.


131 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page