top of page

Djathë i skuqur:

Djathë i skuqur:

Përbërësit:

600gr djathë të fortë

3 vezë

5 lugë miell

1 gotë birrë

2 lug majdanoz

200gr salce domatesh

krip,piper

vaj

Pergatitja:

Djathin e nxjerrim nga lëngu dhe e vendosim në frigorifer për 30 minuta, kështu ai ngrihet dhe nuk ngjitet për tigani gjatë pjekjes.

E prejmë në copa mesatare jo shumë të trasha.

Rrahim të verdhat e vezëve, shtojmë birren dhe miellin, pastaj shtojmë të bardhat e e vezëve të cilat më parë i rrahim derisa të formojmë shkum të bardhë nga to. Në fundë shtojmë majdanozin e coptuar imët, kripë dhe piper sipas shijes.Pjesët e prera të djathit i vendosim në masën e përgaditur.

Nxehim tiganin, pastaj një nga një pjesët i djathit i fërgojmë në të dyja anët.

Djathin e fërguar e servojmë me salcë domatesh të cilen e fërgojmë më parë në tigan.

23 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page