top of page

Fileto viçi me argjinare:

Fileto viçi me argjinare:

Perberesit:


4 fileto viçi


500 gr argjinare


pak kripë dhe pieper të zi


2 thelpinjë hurdhëra


disa gjethe majdanozë


pak vaj ulliri ekstra i virgjër


1 limonë


Pergatitja:


Pastroni argjinaret nga fletët e forta dhe nga pushi i brëndshëm.Pritini në thelpinjë dhe lërini në ujë me limonëqë mos oksidohen.


Nderkohë rrihni filetot sa më hollë ë mundeni dhe nëse ju zgjerohen shumë pritini në mes.Vendosni të nxehet tigani i gurit dhe shtoni në të filetot duke i pjekur për 2-3 minuta në çdo anë..Kriosni dhe ruajini mënjane tëmbeshtjella me letër alumini që te rrinë të ngrohtë.


Në të njëtin tigane shtoni pak vajë ulliri, hurdheras të shtypura me dorë dhe argjinaret.Kavardisni për disa minuta derisa të zbuten.Rregullojini me kripë piper të zi dhe majdanoz të grirë.


Kompozoni pjatën duke vendosur filetot e viçit të alternuara me argjinaret ndërmjet.Spërkatini përseri me piper të zi të bluar në moment dhe majdanoz të grirë.Shtoni dhe pak vaj ulliri sipër.


Sherbejeni te ngrohte.


9 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page