top of page

Gjel/pule deti i mbushur

Updated: Dec 24, 2020

Gjel/pule deti i mbushur

Perberesit: 3-4 kg -gjel/pul deti 300 gr-geshtenja te ziera 150 gr-lajthi 200 gr-fruta te thata te ndryshme si psh. pjeshk, rrush, fiq, etj. 1/2 (gjysem)- ftua 2 kokrra mesatare -qep 3-4 thelpi te vogla- hurdhra 200 gr- presh 100 gr- oriz ereza te ndryshme sipas deshires psh. rigon,borzilok,nane(nenexhik) krip, piper


Pergatitja e mbushjes se gjelit te detit:


Si fillim te gjithe perberesit priten ne copa te vogla.

Ne nje ene te thelle per skuqje hedhim te mbrendshmet sic jane stomaku,zemra, melqia dhe pasi te kene filluar te marrin pak ngjyre shtojme qepen bashke me hurdhen.Fillojme i perziejme te gjitha bashke dhe pastaj shtojme dhe preshin. I hedhim pak me pas dhe orizin,krip dhe piper. Dy minuta para se ta heqim shtojme erezat.

Ftua lihet i fresket dhe e shtojme ne momentin kur behet mbushja.

Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten dhe shijen tuaj.🍽(Aleksander Ziso)📢🇦🇱

Ju befte mire!147 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page