top of page

Gjellë me presh dhe selino:

Gjellë me presh dhe selino:

Përbërsit:


1/5 kg. presh

2/5 selino,

4-5 karota,

3-4 thelpinj hudhër,

1/5 qepë,

1/5 limon (vetëm lëngu),

2/5 portokalla (vetëm lëngu),

1 luge e çajit sheqer,

1luge e çajit kripë,

1 luge e çajit piper të zi,

4-5 lugë të supës vaj ulliri.


Përgatitja:

Së pari qërojm selinot, karotat dhe preshin i pastrojm mirë dhe i presim sipas dëshirës.

Tani vendosim tenxheren në zjarr mesatar dhe qesim qepën e grirë imët dhe vajin përziejm herë pas here kur të jetë zbutur pak qepa shtojm selinon, karotat, preshin, hudhrën e grirë imët, lëngun e limonit, lëngun e portokallit, sheqerin, kripën, piperin e zi, këtë e përziejm dhe e mbyllim me kapak e lojm rreth 30-40 minuta. Herë pas here e kontrollojm që ndoshta ka nevojë ti shtojm pak ujë.

Zbukurimin e bëjm sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë.

32 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page