top of page

Gliko Neranxi:

  1. Perberesit:

  2. 1,2 kg lekura neranxe

  3. 1,6 kg sheqer

  4. 7 gota uje

  5. 2 limona 

  6. Pergatitja:

  7. I lajme shume mire neraxat dhe i kruajme nga jashte (pjesen jeshile) ne rende. I mbajme te kruarat ne nje qeske ne ngrirje, per ti perdorur per arome ne embelsira te ndryshme.

  8. Presim lekuren,sic presim portokallen kur e qerojme. Mbeshtjellim cdo fete rolo. I kalojme rolete ne fill dhe i veme ne nje ene me uje qe te mbulohen. I leme ne ene per te pakten 3 dite,duke e nderruar ujin cdo 4-5 ore me uje te paster.Pas 3 diteve,i veme lekurat te zjejne per 4'-5', nderrojme ujin e i veme prape te zjejne. Kete gje e perserisim 3 here. I veme te kullojne ne kullese.

  9. Pastaj i veme ne ene me uje e lengun e 2 lemonave, qe te shtrengohen,forcohen.Zjejme sheqerin me ujin sa te behet shurup dhe e leme te ftohet. Ne shurupin e ftohte hedhim lekurat e neranxave,qe i kemi kulluar nga lengjet dhe i leme 8-10 ore,qe te nxjerrin lekurat lengjet e tyre.Dhe keshtu sic jane te gjitha bashke,i veme te zjejne,gjersa te lidhet shurupi.

78 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarii


bottom of page