top of page

Kërnackat e Korçës:

Updated: Mar 19, 2021

Kërnackat e Korçës:

Janë të famshme kërnackat e Korçës. Tradita e tyre është e lashtë sa vet qyteti i bukur i juglindjes së Shqipërisë.


Të shijshme, të ngrohta, të sapo pjekura në zgarë aroma e tyre është e pamundur të mos ndjellë shijen për t’i konsumuar menjëherë.


Receta e kërnackave është trashëguar brez pas brezi nga amvisat nikoqire korçare duke e shndërruar këtë gatim në një ndër më të preferuarit e shqiptarëve dhe jo vetëm.


Nuk ka turist të huaj që të vizitojë Shqipërinë e të mos provojë shijen fantastike tradicionale të kërnackave.


Sot, falë famës dhe shijes së tyre kërnacat e Korçës shërbehen në lolake tipike, të hapura me produkte të zgarës ku padyshim specialiteti kryesor i ofruar janë pikërisht qoftet tipike korçare.


Pavarësisht se gjenden lehtësisht në çdo cep sidomos të qyteteve të mëdha, të përgatitura në shtëpi nën kujdesin e amvisave shqiptare aroma e tyre mbush gjithë shtëpinë me dëshirën për t’i shijuar.


Shoqërohen në mënyrë fantastike me sallata të ndryshme, salcë kosi të freskët, sallatë me ullinj, sallata të ndryshme të stinës por edhe me patate apo perime të pjekura në zgarë gjithashtu ose furrë.


Më poshtë recetën tipike të përgatitjes së kërnackave të Korçës krejt lehtë dhe plot shije në shtëpi.


Përbërësit


2 kg mish viçi

8 kokrra qepë mesatare të grira hollë

5 kokrra vezë

400 gr bukë të njomur

Rigon

Piper i zi

Kripë sipas dëshirës

Majdanoz


Përgatitja

Të gjithë përbërësit përzihen në një masë të vetme e cila përpunohet me dorë derisa të jetë homogjene.


Lihet për dy orë që të marinohet.


Nga masa e përgatitur merren porcione të cilave u jepet një formë e gjatë 10 deri në 12 centimetra.


Piqen në zgarë me qymyr ose në mungesë të saj futen në furrë të spërkatura me vaj.


Nga kjo masë përgatiten rreth 50-60 kërnacka.


Shërbehen me pjatanca ovale dhe me sallata të ndryshme dhe qepë të grira hollë fare sipër tyre si dhe erza.

109 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page