top of page

Kallamar i pjekur në skarë.

Updated: Oct 8, 2021

Kallamar i pjekur në skarë. (ose ne tigane)

1 1/2 kilogram kallamar të madh

Pak vaj për pjekje

Për vajin me limon na duhet

100 ml vaj

Lëng dy limonësh

Pak kripë, piper


Për zbukurim:

Patate te zjera te prera me disa perime te ndryshme si pas deshires


Pergatitja:

Ne pastrojmë kallamarin dhe ndajmë kokën nga trupi.

Ne pastrojmë tentakulat nga koka dhe qendra e tyre (një top që është goja dhe sytë) ndërsa nga trupi do të heqim kockën transparente dhe zorrët.

Lani ato me ujë të bollshëm dhe kullojini në një kullesë shumë mirë, kriposini ato dhe vajosini lehtë.

Pastaj ngrohni tiganin në nxehtësi mesatare në të lartë dhe vendosni kallamarët sipër. I lëmë të gatuhen në njërën anë për rreth 5-7 minuta (varet nga madhësia e tyre), i kthejmë në anën tjetër dhe i pjekim për një kohë tjetër.

Tentakulat kërkojnë edhe më pak kohë gatimi.

Kur të kenë një ngjyrë të ëmbël, rozë, ata janë gati.

Vendosini në pjatë së bashku me patate te zjera te prera me disa perime te ndryshme si pas deshires dhe sperkateni me vajin e limonit.

Ne nuk duhet ta kalojmë kohën e gatimit sepse atëherë kallamari forcohet dhe bëhet si gome.

Ju bëftë mirë!


178 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

댓글


bottom of page