top of page

Kallamar të skuqur

Updated: Jul 31, 2022

Nje pjate plot shije dhe e lehte per tu pergatitur. Kallamar te skuqur qe jane te pershtatshem per femijet dhe per te rriturit e jane gati ne pak kohe.


Kallamar të skuqur

Përbërësit

1 kg Kallamare

Miell

Vaje

Kripë, piper

Limoni


Pergatitja.

Si fillim duhet te filloni ti pastroni, ti lani mire kallamaret dhe i kulloni. Pastaj filloni me procesin e prerjes. Kur ti prisni ato ne copa kini parasysh ne copa horizontalisht ne rrathe, kembet mos i prisni.

Copat e kallamareve i kaloni ne miell. ( Mund ti marinoni me kripe , piper e limon dhe pastaj i kalon ne miell ose mund te hidhni kripe e piper tek mielli.)

Vaji duhet te jete i nxehte(i djegur perpara kohe)per skuqje në mënyrë që te marrin ngjyre te arte ne kafe. (Duhet te keni parasysh t’i nxirrni shpejt dhe ti ktheni nga te dyja anet.)

Pasi i hiqni nga zjarri i vendosni ne nje leter kuzhine ne menyre qe te thithi vajin e tepert. Mund ti hidhni kripe sipas deshires dhe sherbehen te nxehte e te shoqeruar zakonisht me sallate.
462 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comentários


bottom of page