top of page

Kallamare te mbushur furre me patate.

Updated: Oct 12, 2021

Kallamare te mbushur furre me patate.

Perberesit:

4-5 kallamare te lare dhe pastruar

1 thelb hudher

1 tufe majdanoz

2 luge parmixhano ose pecorino romano

2 patate mesatare (te ziera)

kripe/piper

vaj ulliri

110 ml vere e bardhe


Pergatitja:

Masen do e pergatisim ne mikser ku ne te do hedhim patatet e ziera,majdanozin,2 luge parmixhano hudher,tentakulat e kallamareve te cilat i kemi skuqur me pak vaj ulliri rreth 5 min,pak piper.

Me kete mase do mbushim kallamaret rret 2/3 me kujdes qe te mos i mbushim shume pasi ne pjekje mund te çahen.

I mbyllim me kunje xhepat. I shtrojme ne tave ku hedhim pak edhe nga mbushja nese ka tepruar.

Une i rradhita mbi lengun qe nxorren tentakulat e tyre nga skuqja.

I sperkata me pak kripe dhe vaj ulliri.

I pjekim me 220 grade per 30 min dhe ne gjysem te pjekjes shtojme veren e bardhe.


127 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page