top of page

Karpaçio Carpaccio Panxhari.

Updated: Jan 7, 2021

Karpaçio Carpaccio Panxhari.

Termi Karpaçio është mënyra e prerjes dhe marinimit të mishit. Në ditët e sotme ky term varion për krijimin e shumë pjatave në bazë të ndryshme produktesh. Por mënyra ngelet e njëjtë, feta të holla të marinuara.


Perberesit

Panxhar

djathë feta, (djathë grana ose parmixhano)

rukola, (ose mix sallat)

fara pishe te pjekura, ose arra

Croutons ( buke e prere ne kubik e marinuar me erza dhe e pjekur)

1 thelpi hudhër

pak vaj ulliri

uthull balsamike

kripë dhe piper i zi


Pergatitja

Qëroni panxharin dhe priteni në feta shumë të holla me mandolin. Vendoseni në një pjatë dhe kriposeni, shtoni piper të zi, rukola ose mix sallat sipër, copëza djathi, fara pishe, dhe croutons, vaj ulliri, hudhëra të grira imët dhe uthull balsamike. Ose vaj te marinuar me borzilok.

Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten

dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!
79 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page