top of page

Karpaço (Carpaccio) me Oktapod.

Updated: Dec 7, 2020

Karpaço (Carpaccio) me Oktapod.

Perbersit per 4 racione

1 oktapod, 1.5 kg, pastruar

1 qepë, e qëruar

1 kërcell selino

1 karotë të mesme

4 kokrra piperi të zi

6 kokrra dëllinje

2 gjethe dafine

kripë dhe piper

Lëng nga 1 limon

2 lugë vaj ulliri

Majdanoz i freskët, për t’u zbukuruar

Veshje speciale: shishe plastike me rreze afërsisht 8-10 cm


Hapat në këtë recetë të oktapodit carpaccio të stilit italian nuk janë aq të vështira sa mund të tingëllojnë. Ndiqni ato me detaje dhe do të jeni në gjendje të merrni mrekullisht feta të holla të oktapodit të gatuar, ashtu si ekspertët. Nëse keni një prerës proshute, përdorni atë, përndryshe një mandolinë ose një thikë e mprehtë do të funksionojë gjithashtu. Sipas pro, trashësia e feta përfundimtare duhet të jetë ndërmjet 1-4 mm, dhe për të arritur këtë është e rëndësishme të siguroheni që oktapodi është i ngjeshur në shishe sa më fort që të jetë e mundur dhe të lihet të ftohet në frigorifer për të paktën 24 ore.


Pergatitja.

1. Në një tenxhere të madhe, mbushni me ujë të mjaftueshëm dhe hidhni qepë, selino, karotë, kokrra piperi dhe dëllinje dhe gjethe dafine dhe lëreni të ziejnë. Duke mbajtur oktapodin nga koka, zhytni tentakulat në ujë të vluar për disa sekonda, hiqni dhe përsërisni që tentakulat të mbërthehen uleni 4-5 her. Në fund hidhni të gjithë oktapodin dhe lëreni të ziejë për rreth 70-90 minuta derisa të zbutet dhe gatuhet.


2. Kulloni oktapodin dhe priteni në 4-5 pjesë përafërsisht të barabarta.


3. Merrni një shishe plastike të zbrazët, prerë atë në gjysmë duke lënë të dy bazën dhe rreth 20 cm të lartësisë së shishes të paprekur. Duke përdorur majën e një thike të mprehtë, hapni 5-6 vrima të vogla në bazë të cilat do të shërbejnë për të kulluar lëngun e tepërt.


4. Vendosni një pjesë të oktapodit në bazën e shishes, dhe vazhdoni shtresimin e copave njëra pas tjetrës në mënyrë që ato të jenë të këndshme dhe të qetë.


5. Me një objekt të sheshtë, si një kapak i një kavanozi ose një shtypës hamburger, shtyni poshtë për të shtypur fort copat e oktapodit dhe për të hequr lëngun e tepërt.


6. Pritini anët e shishes në mënyrë që të jetë në përputhje me lartësinë e përmbajtjes. Mbështillni tërë gjënë fort me plastikë dhe ruajeni në frigorifer për të paktën 24 orë.


7. Kur të jeni gati për tu shërbyer, hapni dhe prisni plastikën. Oktapodi duhet të ishte bërë një bllok i ngushtë në mënyrë që të mund të prisni feta të holla prej tij sikur të ishit duke prerë proshutën. Renditini të fryhen në një pjatë të madhe.


8. Në një tas të vogël tundni së bashku lëngun e limonit, vajin e ullirit, me pak kripë dhe piper. Shërbejeni anash ose hidhni sipër fetave. Dekoroni me majdanoz të freskët të copëtuar.


Oktapodi është një përbërës shumë i njohur në kuzhinën italiane, veçanërisht në jug, ku qytetet janë të rrethuara nga vija bregdetare të bukura dhe prodhimet e detit të freskëta janë të bollshme. Ndërsa oktapodi carpaccio këtu konsiderohet si një pjatë pak e rafinuar, gatimi në Italinë e Jugut priret të jetë shumë më i thjeshtë. Këtu do të gjeni oktapod të thjeshtë, të pjekur në skarë, të servirur me pak domate, të copëtuara dhe të skuqura, apo edhe një oktapod të vogël të gatuar në një sanduiç - nëse bëni ndonjëherë rrugën për në Bari, Puglia, sigurohuni që të provoni panino con polpo (sanduiç me oktapod) ) - është një specialitet lokal!


260 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page