top of page

Kek me hurma dhe banane.

Kek me hurma dhe banane.

Koha e pergatitjes: 15 Minuta.

Përbërësit:

300 gr. hurma pa bërthamë

lëkurë dhe lëng nga 1 limon

2-3 banane të pjekura

300 gr. gjalpë i butë

200 gr. sheqer

4 vezë

250 gr. miell për kek

1/2 luge pluhur për pjekurina

feta molle (të cilat do të sheqerosen me 3-4 lugë gjelle sheqer)


Përgatitja:

Në fillim vendosni hurmat, lëkurën dhe lëngun e limonit në një tenxhere ku keni hedhur 100 ml. ujë. I zieni atë për 5-6 minuta, derisa hurmat të zbuten.


Më pas i rrihni në mikser me qëllim që të qullen dhe të bëhen pelte. Në një tas shtypni bananet me pirun, derisa të shkrihen plotësisht.


Rrihni ne mikser gjalpin dhe sheqerin derisa të formohet një masë prej shkume. Shtoni në të bananet dhe vezët dhe vazhdoni rrahjen.


Pasi të keni hedhur në miell sasinë e caktuar të pluhurit për pjekurina, e kaloni atë nëpër sitë dhe më pas e hidhni në masën e gjalpit dhe vazhdoni ta rrihni në mikser, duke pasur shpejtësi të ulët.


Masën e zbrazni në forma të lyera më parë me gjalpë dhe përpiquni të rregulloni sipërfaqen e tyre, e cila nuk duhet të ketë të ngritura apo të ulura. Përsipër shtroni 1/2 e masës me hurma.

Shtroni mbi këtë masë një shtresë tjetër me banane dhe më pas vini përsëri nga masa me hurma. Në fund (shtresa e tretë) duhet të jetë nga masa me banane.

E piqni kekun në temperaturën 180 gradë celsius. Pasi të jetë pjekur e hiqni nga forma dhe para se ta servoni e zbukuroni me fetë molle.

4 views0 comments

Recent Posts

See All

Kommentarer


bottom of page