top of page

Kek me portokall; Recet e postuar nga Chef Ilir Hysaj;

  1. Ne kete stine dimri dhe virozash te gjithe kemi nevoje per vitamina C pa hequr dore nga embelsirat. Kek me portokall perberesit: 4 portokalle 3 veze te plota 200 gr sheqer pluhur(120+80) 180 gr miell 175 gr gjalp i fresket 1/2 luge pluhur Backpulver 60gr cokollate e zeze ne copa te vogla

  2. Pregatitja : Ngrohet furra ne 160*C Rrihet me mikser gjalpi i bute me 120 gr sheqer pluhur deri sa te behet kremoze.Shtohen vezet ,mielli, backpulver pak lekure portokalli e grire ne rende dhe lengu i 1 portokalli . Pasi rrihet mire masen e hedhim ne nje tave keku 20 cm te lyer perpara me gjalp dhe te pudrosur me miell.Hedhim siper copat e cokollates dhe e fusim ne furre.Piqet per 40 min. Ne nje tenxhere te vogel pregatisim shurupin duke hedhur lengun e 3 portokalleve dhe 80gr sheqer.E ziejme deri sa te valoje.Shurupi hidhet Siper kekut i ngrohte sapo te dale tava nga furra.E leme te ftohet para se ta servirim.

26 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page