top of page

Keke me karota.

Keke me karota.

Koha e pergatitjes: 20 Minuta.

Përbërësit:

6 vezë,

120 g rrush të thatë,

160 g sheqer,

60 ml vaj,

një lëvore limoni,

6 lugë biskota të bluara,

6 lugë griz, simigdhali,

1-2 karota mesatare të grira në rende,

1luge e gjysmë pluhur për ëmbëlsira,

sheqer pluhur për t’i hedhur sipër.


Përgatitja:


Tundni vezët me sheqer, shtoni rrushin e thatë, vajin, lëvoren e limonit, biskotat, grizin,simigdhali, karotën e grirë në rende dhe pluhurin për ëmbëlsira.

Të gjitha përzieni mirë ngadalë dhe hidheni në tepsi, të cilën e keni lyer dhe e keni bërë me miell apo keni vënë letër për pjekje.

Piqeni në 200 gradë Celsius gjysmë ore.

Tortës së pjekur hidhni sipër sheqerin pluhur në të cilin mund të shtoni një sheqer vaniljeje.

2 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page