top of page

Kembe bretkose te skuqura:

Kembe bretkose te skuqura:

Perberesit per 6-8 racione


1200gr kembe bretkose

120 gr miell

130 gr buke te pjekur te grire ne blender

1 tufe majdanoze

5-6 thelpij hurdhra

2 limona

vaj ulliri

trumze, dafine

kripe, piper


Pergatitja

Lahen kembet e bretkoses. Priten fundet e tyre. Vendosen ne nje ene, hidhet lengu i limonit, dhe korja e lemonit te grire ne rende kripa piper, trumza, dafine. Lihen rreth nje ore te marinohet me kete leng. Kollohen dhe lyhen me miell. Ne nje tigan hidhet vaji, hedhim kembet e bretkoses, rrotullohen me luge druri derisa te marrin ngjyre te arte ne te gjithe siperfaqen. Grihen hurdhrat, majdanozi dhe perzihen mebuke te pjekur te grire ne blender. Kjo perzierje hidhet ne tigan me vaj ulliri dhe lihen te shkuqen me zjarre te forte per 20 sek, duke i trazuar. Kjo mase hidhet siper kembeve te bretkoses dhe sherbehet menjehere.


43 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page