top of page

Lemon Curd.

KOHA E PERGATITJES 10 MINUTA.

Perberesit:


5 limona ( lengu dhe lekura e 2 prej tyre)


5 vezë fshati


110 g gjalpë i ftohtë nga frigoriferi


7 lugë sheqer


Përgatitja:


Perziejmë vezet me pirun sa te behen homogjene, shtojme 3-4 luge lëng limoni.


Veme ne zjarr lengun e limonit qe na mbeti me sheqerin dhe lëkurën e grirë ne rende duke e përzier me luge druri vazhdimisht. Kur sheqeri te jete tretur , jasht zjarrit shtojme vezet. E vëmë ne zjarr dhe 1-2 minuta te tjera dhe pasi ta heqim shtojme gjalpin ne kubike. E perziejme me shpejtesi.

Une e përdora për krostate. Është speciale per të shoqeruar kekra, etj

8 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page