top of page

Levrek me patate ne furre.

Updated: Apr 28, 2022

https://www.gastronomiashqiptare.com/ është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Levrek me patate ne furre.

Perbersit:

për 4-5 persona

4-5 peshk levrek

700-800 gr patate

100grvaj ulliri

1 kokërr limon i prerë në feta

1 luge gjelle rozmarinë

kripë, piper

2-3 gjethe dafine


Pergatitja:

Patatet qërojini dhe pritini në feta dhe vendosini në një tavë;

Patateve hidhini kripë, rozmarinë dhe vaj ulliri.

Peshkun pastrojeni mirë me ujë të rrjedhshëm

Kriposeni, nëse preferoni mund të shtoni pak rozmarinë dhe gjethe dafine në mesin e të prerave të peshkut.

Prisni një limon në feta të holla dhe vendosni dy feta brenda secilit peshk.

Vendosini peshqit mbi patatet në tavë.

Spërkateni peshkun me pak vaj ulliri dhe lëng limoni, shtoni në tavë një gotë me ujë dhe futeni të piqet në furrën e parangrohur derisa të marrë ngjyrën e artë të pjekjes.


Ju bëftë mirë!59 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page