top of page

Lukumadhes Greke me mjalte:

Perbersit:

2 gota miell qe fryhet farina 2 gota ujë të vakët 1 qeskë pluhur maja 10gr 2 lugë sheqer 1 majë e kripë 2gr vanilje 30gr uzo Vaj luledielli për skuqje Mjaltë dhe kanellë për të shërbyer


Pergatitja:

Hedhim mjellin dhe ngadalë shtojme ujë pastaj,e përzjejme deri sa te behet në një brumë ase i lenkshem asi i fort. Në fund shtoni kripë dhe le përzierje e mbuluar në një vend të ngrohtë për brumë qe te vije (20-30 minuta).

Në një tigan të thellë, të ngrohur vaj luledielli per te skuqur

Marim një sasi pjesë të vogël të brumit dhe e shtrëngojme ne grushtin e tij në mënyrë që të dalë një brumë të vogël në mes të gisht tregues dhe gishtit të madh. Me një lugë çaji, të cilat i kemi zhytur në ujë, per të prerë brumin dhe e hedhim në vaj të nxehtë dhe e skuqim deri sa të ketë një ngjyrë të bukur të artë.

Shërbehet me mjaltë, kanellë dhe çdo gjë tjetër që ju mund ta imagjinoni!408 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page