top of page

Makarona me perime furre.

Updated: Apr 28, 2022

https://www.gastronomiashqiptare.com/ është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Makarona me perime furre.

Perbersit.

500 gr makarona (pene)

4 kokrra domate

2-3 kunguj

1 presh

4-5 kokrra vezë

400gr ajkë, krem qumshti

1 gotë qumësht

50 gr gjalp

30gr majdanoz

3 lugë gjelle vaj ulliri

100 gr djathë parmixhano

kripë, piper i zi sipas deshires

arrë moskat


Pergatitja.

Fillimisht vendosim makaronat të ziejnë në ujë të vluar me kripë për 7 minuta. I kullojmë dhe i shpëlajmë me ujë të ftohtë, në mënyrë që të ndërpritet proçesi i zierjes. Ndërkohë presim domatet dhe kungujt ne feta te holla rrumbullake. Trazojmë në një tas ajkën me qumështin, vezët, kripën, piperin e zi dhe arrën moskat.


Vendosim makaronat në një tavë të lyer me gjalpë, i nivelojmë mirë duke i mbuluar me kremin e pergatitur me vezë dhe më pas vendosim në formë të tjegullave njëra përmbi tjetrën duke i ngulur tek makaronat një fetë domate, një fetë kungull. Kështu vazhdojmë derisa të mbulojmë të gjithë sipërfaqen, në fund e spërkasim me preshin të prerë në unaza dhe e mbulojmë me djathin parmixhano të grirë. E vendosim pastiçen në furrën e parangrohur në temperaturën 200 gradë Celsius për 25-30 minuta.95 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page