top of page

Mousse çokollate:

Mousse çokollate:

Përbërësit:

300g çokollatë me 60% kako 1/5 portokall 2-3 lugë gjelle kafe e fortë 5 vezë në temperaturë dhome, të ndara Pak kripë Përgatitja: Qëroni portokallin, pastaj shtypeni lëkuren me shtypës havani. Përzini çokollatën, lëkurën e limonit dhe kafenë në një enë mbi një tenxhere me ujë në nxehtësi. Kur çokollata të jetë shkrirë, hiqeni nga nxehtësia. Përzini të bardhat e vezës dhe kripën në një enë të madhe deri sa të jetë zbardhur dhe shtrënguar. Lëreni anash. Shtoni të verdhat e vezëve tek çokollata e ftohur dhe përzini mirë. Shtoni çokollatën tek të bardhat e vezëve dhe përzini me kujdes. Mbushni 10 gota deserit me masën dhe lëreni në frigorifer për 6 orë ose gjatë gjithë natës

3 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page