top of page

Mushkri viçi.

Updated: Jun 2, 2020

Koha e pergatitjes: 20 Minuta.

Perberesit: Per 4 me 5 persona.

Mushkri viçi.


Përbërësit:

5 copë mushkri viçi;

1-2 qepë;

3-4 thelpinj hudhre;

1 tufe majdanoz;

pak trumzë;

pak erëza te ndryshme, të thata bimore;

2 lugë miell;

2 lugë e vogël spec i kuq i bluar i ëmbël;

2-3 lugë vaj;

2 lugë gjalpë;

kripë dhe piper.


Përgatitja:

Në një enë hedhim qepën e grirë imët dhe hudhrën, majdanozin dhe trumzën dhe e marinoni me erëza te ndryshme bimore.

Në një enë tjetër përzieni miellin dhe specin e kuq të bluar të ëmbël dhe në atë tretje rrotulloni mushkritë, dhe pastaj fërgoni nga të gjitha anët nga 4-5 minuta.

Hedhim kripë dhe piper sipas deshires.

Lëngut në të cilin janë fërguar mushkritë shtoni përzierjen e erëzave dhe fërgoni pak. Pastaj perzierjen ia hedhim sipër mushkërive.


Ju bëftë mirë!

10 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page