top of page

Oktapod me Koçkulla ose fava.

Updated: Dec 2, 2020

Oktapod me Koçkulla ose fava.

Perbersit.

1 kg oktapod

110gr vaj ulliri

110gr uthull

2 gjethe dafine

2-3 copë anise asteroide (glikaniso)

Për kockullen

200 gr. kockulla

200 gr. qepë

2 thelpinj hudhër

2 degëza trumze

80gr Verë e Bardhë

250gr. lëng pule ose ujë

Piper, kripe, sipas deshiresPergatitja.

Ndani tentakulat e oktapodit dhe vendosini në një tigan, hidhni vaj ulliri, uthull, përzieni dhe shtoni fletën e dafinës dhe anise, ose (glikaniso). Mbuloni me fletë alumini dhe piqni në furrë për 35-40 minuta.


Nxehim vajin e ullirit në një tenxhere dhe kaurdisni qepën, hudhrën dhe trumzën deri sa të skuqen. Shtoni kockullen, kavardisini edhe për 2-3 minuta dhe e shuajme me verën.


Shtoni lëngun ose ujin ngadalë derisa kockullat të jenë të buta. Kalojeni në një blender dhe rrihni mirë derisa kockullat të bëhen kremoze. hedhim kripë dhe piperin sipas deshires.

E servirim oktapodin me pure kockulle dhe me mix sallat.141 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page