top of page

Oktapod me makarona:

Updated: Jan 26, 2021

Oktapod me makarona:

Perbersit per 4-5 persona

Koha e përgatitjes 30′


Koha e gatimit 1 orë


PËRBËRËSIT


2 kg oktapod

1 filxhan uthull

1 e filxhanit vaj ulliri

3 thelpinj hudhër të grira në rende

1 filxhanit qep e grirë në rende

400 gr domate konservë të prera hollë

3 lugë pelte domate

3 lugë kechup

6 kokrra spicie bakari 2 flet dafine

1/5kg makarona tubo të prera

krip,piper,piper kajen.


PËRGATITJA

Ziejmë oktapodin në ujë me kripë dhe me uthullën,deri sa të zbutet, e kullojmë dhe e pastrojmë nga cipa e zezë me kujdes mos të prishim venduzat. E presim në copa. Mbajmë 1 gotë ujë nga lëngu dhe tjetrin e hedhim.

Nxehim në një tenxhere vajin dhe kaurdisim qepën dhe hudhrën.

Shtojmë dhe përbërësit e tjerë, lëngun që mbajtëm krip,piper mbulojmë dhe ziejmë në temperaturë të ulët për 10′.Shtojmë oktapodin e lëmë të ziejë deri sa të mpikset salca.

Ziejmë makaronat në ujë me krip me dy lugë vaj.

I kullojmë dhe i hedhim në salcën me oktapodin duke i trazuar. Shërbehen menjëherë.


Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten

dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!112 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page