top of page

Pasticio.

Updated: Mar 16, 2021

Pasticio.

Përbërësit

500g Makarona

1 Kg Mish te grir (Kima)

1 Qep

2 Domate

Pak vere te bardhe

3 Luge gjelle vitam

1 Veze

Vaj (ulliri)

Krip,piper te zi,piper te kuq

Djathe kackavall (te bluar)

Kanelle,arrmoskat,karafile


Përbërësit per kremin besamel

3 Gota qumeshte

7 Luge gjelle miell

2 Veze

Krip,piper

arrmoskat

5 Luge gjelle vitam

Pergatitja.

Zjejme makaronat i kullojme.

Ne nje tigane hedhim te gjithe perbersat e mishit pervec vezes,djathit dhe vitamit i skuqim nje e nga nje ne fund hedhim mishin i shuajme me vere dhe e zjejme per 30 minuta.

Ne nje tenxhere hedhim te gjithe perbersat e kremit duke i trazuar gjithmon per 2-3 minuta dhe e heqim.

Ne nje tepesi hedhim mararotat,djathin,vitamin,vezen i trazojme mire nga lart hedhim mishin dhe pastaj kremin besamel.

E pjekim ne 200 grande per 50-60 minuta.266 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page