top of page

Qofte, (Ose Biftek), me mish pule te grire.

Updated: Dec 7, 2020

Qofte, (Ose Biftek), me mish pule te grire.

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë janë për 5-6 persona)


400-500 gr mish pule i grirë

200 gr krem qumshti, (ose pana)

3 kokrra qepë

3 feta bukë

3 kokërr vezë

6 lugë gjelle miell

5 thelpinj hudhra

1 luge gjelle mustard

1 luge gjelle spec i bluar i kuq, (jo djekes)

majdanoz, trumez, rigon

Vaj

Kripë, piper, sipas deshires.


Përgatitja


Në një tas të thell bashkojmë te gjithe perbersit, mishin e grirë me vezën, bukën e zbutur me ujë ose qumësht, kripën, piperin, spec i bluar i kuq, (jo djekes)

majdanoz, nenexhik, trumez, rigon, qepët dhe hudhrat e grira hollë, miellin dhe i përzjejmë mirë derisa masa të jetë bërë homogjene.


Mbasi ka mbaruar procesi i marinimit me te gjitha, marim mishin qe eshte perzjer dhe bejme

Qoftet i ndajmë në forma të rrumbullakëta në madhësinë si ju deshironi

munde ti bejme dhe ne zgar ose ne nje tigan me shum pak vaj sa per ngjyre nga te dyja anet, dhe veme ne nje tave furre dhe pjekim ne teperaturen 165-175 grad varet nga furri, me termometer e kontrollojme teperaturen kur temperatura brenda te jet 65 me 75 grade ateher qoftet, (Ose Bifteku), eshte gati.

Qoftet shoqërohen në mënyrë fantastike me patate të furrës apo pure patatesh, ose patate te zjera, oris, perime te ndryshme ne zgar, ose ne furre, sallata të freskëta të stinës, dhe turshitë etj, vini fantazin tuaj, ose cfar u ndodhet ne shtepi.

Mund te shoqerohet dhe me salca te ndryshme bashke me garniturat, si per shembull, salce me kerpudha, ose me nje salce te lehet prej vere, ose me salce tomate pak djekse, ose salce mustarde, ose tarator, (xhaxhiki,).

Ju befte mire

Kuzhina eshte fantazi, ne ju japim ide, ju vendosni imagjinaten dhe shijen tuaj. (Aleksander Ziso)


156 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page