top of page

Receta Klasike e Përgatitjes së Fasuleve:

Receta Klasike e Përgatitjes së Fasuleve:

Mund të quhet pa frikë receta më karakteristike dhe tradicionale e Shqipërisë.


Nuk ka shtëpi që të mos e ketë përgatiur të paktën njëherë e të jetë mrekulluar me shijen e saj.


Kur temperaturat ulen, një pjatë e ngrohtë me fasule është perfektja për të rizgjuar organzimin.


E mbushur me proteina, fasulet përbëjnë një vakt të plot dhe që ju mban gjatë të ngopur.


Mënyrën e përgatitjes sigurisht që të gjithë e dimë.


Përbërësit


3-4 filxhanë çaji me fasule (ose një grusht me fasule për çdo person)

2 karotë

2 qepë

2 spec

3 lugë gjelle salcë domateje

5-6 lugë gjelle vaj ulliri

Kripë

Pipër i zi

Rigon


Përgatitja

Amvisat e dinë që nëse fasulet nuk i lini në ujë mëparë, ato mezi do të ziejnë.


Ndaj ky hap është shumë i rëndësishëm.


Pra merrni fasulet dhe lërini në një tas me ujë të ftohtë për 3-4 orë.


Ose nëse dëshironi mund t’i lini dhe përgjatë natës e t’i përgatisni ditën tjetër.


Pasi koha të ketë kaluar, ju sugjeron që t’i shpëlani me ujë të rrjedhshëm.


Ndërkohë lani dhe qëroni perimet që janë të përcaktuara në recetë.


Karotat thjesht priteni në gjysmë, po ashtu edhe me qepën dhe specin.


Futini të gjitha perimet bashkë e fasulet në një tenxhere dhe mbusheni atë me ujë.


Vendoseni në zjarr dhe shtojini 2 lugë gjelle me vaj ulliri.


Ju këshilloJ që t’i lini të ziejnë në zjarr mesatar derisa të shihni që fasulet të jenë çarë.


Ose mjafton dhe që t’i provoni në janë zbutur aq sa duhet.


Kur fasulet të kenë zierë, në një pjatë merrni perimet; karotën, qepën dhe specin.


Shtypini në formën e një salcë duke përdorur kulloren e makaronave dhe një lugë.


Nëse dëshironi një rezultat më të shpejtë përdorni dhe blenderin e perimeve.


Në zjarr vendosni një tigan me dy lugë gjelle vaj dhe lëreni që të ngrohet pak.


Tani shtoni dy lugë gjelle salcë domateje dhe t’i jepni një skuqje të lehtë.


Bashkoni tek salca dhe atë që përgatitët me perimet e ziera.


Lëreni në zjarr derisa të shikoni që në sipërfaqe të krijohen disa bulëza dhe vaji të dallohet mbi salcën.


Këtë salcë hidheni tek fasulet që i keni lënë në zjarr të ngadaltë.


Përziejeni me një lugë druri dhe kur fasulet të kthejnë valë shtoni erëzat.


Kripa dhe piperi janë ato baziket, ndërsa rigoni i jep një shije krejtësisht të veçantë.


Por nëse ju dëshironi mund t’i hidhni edhe pak spec djegës, pasi kështu e do tradita.


Ju sugjerojmë t’i konsumoni të ngrohta duke i shoqëruar me sallatë me lakër të bardhë, bukë misri ose pilaf.

35 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page