top of page

Salca e Beshamelit.

Salca e Beshamelit.

Koha e pergatitjes: 10 Minuta.


Përbërësit:

4-5 lugë supe gjalpë;

4-5 lugë supe plot miell;

4-5 filxhan qumësht të freskët,

3 të verdhë të vezëve;

kripë, piper te bardhe

arra moskati, te grire imet,


Përgatitja:

Fërgoni miellin në gjalpë, duke e përzier vazhdimisht me tel dhe gradualisht duke shtuar qumësht.

hidhni kripë, shtoni arra moskati dhe lëreni të vlojë 6 – 7 minuta.

Sipas dëshirës, tundni 3 të verdhë të vezëve, dhe në to shtoni, duke përzier vazhdimisht per 2 minuta.

Keshille.

Përbërësi sekret i cili e jep shije të këndshme janë arrat moskati. Shkon shkëlqyeshëm me makarona, por edhe me mish dhe peshk.


2 views0 comments

Recent Posts

See All

Opmerkingen


bottom of page